Údržba merino vlny

Přemýšlela si nad tím, že pořídíš sobě a svým dětem oblečení z merino vlny ale bojíš toho, že je údržba složitá? Napadá tě otázka, jak odstranit všechny dětské fleky od potravin z merino oblečení? Bojíš se toho, že se ti merino oblečení srazí? Nebudu ti lhát, může se to stát. Ale pokud dodržíš těchto několik jednoduchých zásad, bude to pro tebe hračka. Tak pokračuj ve čtení. 

 

 

1. Před prvním nošením nové oblečení vždy vyper. Při prvním praní per prádlo samostatně nebo se stejně barevným oblečením. Může dojít k uvolnění barvy a tím k obarvení jinak barevného oblečení. Vždy používej vhodný prací prostředek na merino vlnu (zde). 

2. Merino není nutné prát po každém použití. Krom toho, že šetříš materiál a prodloužíš tím jeho životnost, šetříš také životní prostředí. Merino vlna má skvělé samočistící vlastnosti. Oblečení stačí vyvětrat na čerstvém vzduchu bez přímého slunce. Vlněné vlákno má díky lanolinu skvělou ochrannou vrstvu, která zabraňuje vstřebávání skvrn.

3. Praní merina v ruce je skvělá záležitost, pokud chceš svým vlněným kouskům dopřát luxusní péči. Merino oblečení je možné prát v ruce ve vlažné lázni do 30°C. Poté jemně vyždímat a sušit ideálně ve vodorovné poloze, nejlépe na ručníku. Při máchání postupně snižujte teplotu lázně, aby nedošlo k vysrážení nebo deformaci. Nikdy neždímej merino kroucením, může se ti tak oblečení zdeformovat. 

4. A jak prát merino oblečení v pračce? Může vůbec můj vlněný kousek do pračky? Vždy se řiď údaji uvedenými na etiketě. U většiny merino kousků, které zakoupíš na Bergam, není není problém s údržbou v pračce.Používejte ale výhradně program na vlnu, který respektuje přiměřenou teplotu a snížený počet otáček při odstřeďování. Většina praček tento program na vlnu má. Všeobecně merino oblečení doporučujeme prát na 30°C, maximálně na 40°C. Vlna nemá ráda střídání teplot a teploty vyšší, než 40°C. Ideálně oblečení otoč naruby, zabráníš tak žmolkům na oblečení. Nikdy nepoužívej aviváž a ždímej na nízké otáčky (maximálně 800).

5. Také tě napadá otázka, jak odstranit dětské skvrny a fleky z tolik oblíbeného merina? Skvrny od potravin, trávy nebo mastné fleky potrápí nejednu maminku. Prosím, pořiď si pro tyto případy žlučovémýdlo. Pomocí žlučového mýdla zvládneš vyprat většinu dětských skvrn. A jako skvělý bonus, zabalíš ho kdekoliv na cesty. A jak tedy na to? Hlavní je rychlost. Je nutné skvrnu z merino oblečení ideálně ihned opláchnout a oblečení namočit do studené vody. Tak zamezíš tomu, aby se skvrna vsákla hluboko do vlákna. Žlučové mýdlo nanes na skvrnu a nechej ho klidně 5-10 minut působit a poté jemně omyje. V případě potřeby můžete několikrát opakovat.

5. A může merino do sušičky? Na merino nikdy nepoužívej sušičku, pokud nechceš mít oblečení o velikost menší. Ještě vlhké oblečení rozlož při sušení do požadovaném tvaru, merino totiž drží tvar, ve kterém uschne.

6. Nejvíce ti ale o tvém merino kousku prozradí sama cedulka. I když „kouše“ a při prvnípříležitosti ji chceš ustřihnout, nejdříve se pořádně podívej, co je na ní napsáno.

7. Používejte prací prostředky určené pro vlnu. Základní nabídku od značky Sonett naleznete na našem e-shopu (zde).

8. Už si byla někdy smutná, že se ti objevila na tvém merinu malá dírka? Dávej si pozor na moly. Merino oblečení jim moc chutná. Malé nenápadné dírky na merinu neříkají nic o kvalitě zakoupeného zboží. Často se objeví až po vyprání, nebo při nošení. Mol šatní má opravdu velký apetit. Jak těmto situacím předcházet? Merino používej tak často, jak jen to jde, ať větrá. Merino oblečení, která právě nepoužíváš, uskladni ve vakuových pytlích a s přípravkem proti molům. Používej na praní přípravky určené na merino vlnu. Tyto přípravky obsahují výtažek z cedru, který pomáhá chránit merino proti molům. Pereš-li oblečení v prostředku, který tuto složku neobsahuje, dej do šatníku ochranu proti molům, jako např. závěsné kousky dřeva nebo pytlíčky naplněné bylinami, které těmto motýlkům opravdu nevoní.  Do skříní ukládej merino řádné vysušené.

9. Jednou za čas udělej oblečení z merino vlny lanolinovou lázeň. Díky tomu se oblečení zjemní a obnoví jeho přirozené vlastnosti. Lanolin je tuk, který vlna přirozeně obsahuje a který se zpracováním a praním z vlny částečně odstraňuje. Pokud provedeš lanolinovou lázeň na merino oblečené, povrch vlákna se zpět obalí vrstvičkou tuku, která vlákno zahladí a chrání ho před špínou a vodou. Díky lanolinu se nebude oblečení tak rychle špinit, špína zůstane jen na povrchu. Lanolinovou kůru můžeš také zakoupit na našem e-shopu (zde).

A jak tedy na lanolinovou lázeň, když je pro merino oblečení tak skvělá? 

Ruční praní:
Na vlněné plenkové kalhotky – rozpusťte 1-2 polévkové lžíce v horké vodě, poté doplňte studenou vodu do 1 litru. Navlhčenou část oděvu namočte do připraveného roztoku, operte a nechejte namočené 0,5-1 hodinu. Poté opláchněte ve vlažné vodě, opatrně vykruťte a nechte uschnout rozložené na ručníku.
Na vlněné oblečení – rozpusťte půl čajové lžičky v horké vodě a opakujte stejný postup jako u praní plen.
Na hedvábí – rozpusťte půl čajové lžičky v horké vodě (ne více kvůli jemnosti vláken) a opakujte stejný postup jako u praní plen. Pro pravidelné a dlouhodobé praní hedvábí doporučujeme Olivový tekutý prací prostředek, který je ideální pro běžnou péči o hedvábí.

Praní v pračce: rozpusťte půl čajové lžičky v 30-40 ml horké vody a roztok nalejte do přihrádky na aviváž.
 

 

A jak vybrat teda vhodný prací prostředek na merino? Všude jsou k dispozici prací prostředky na praní merino oblečení, stačí si jen vybrat. Nás okouzlila ekologická značka SONETT, která již více než 40 let vyvíjí prostředky na praní v jedinečné kvalitě, která respektuje vodu jako nositele všech živých věcí. Celá nabídka od této značky zde. 

  • Výrobky jsou 100% odbouratelné, v řádu hodin až dní se ve vodě zcela rozloží na běžné přírodní složky.
  • Sonett odmítá používat přísady škodlivé pro životní prostředí a pro zdraví člověka.
  • Suroviny použité při výrobě pocházejí z bio-dynamického nebo ekologického zemědělství nebo volného sběru.
  • Voda použitá při výrobě je bio-dynamicky rytmizována a do produktů Sonett jsou přidávány směsi energeticky silných bylin a esence drahých kamenů a kovů.

 

Péče o merino oblečení není žádná věda a nepotřebuješ na to být jaderný technik, abys to zvládla. Tak už neváhej a vyber si z naší nabídky krásných a funkčních kousků pro sebe i své děti. I naši nejmenší si zaslouží to nejlepší oblečení z kvalitních přírodních materiálů. Merino oblečení by nemělo chybět v šatníku všech miminek, batolat a už vůbec ne větších dětí, pro které žádné dobrodružství venku není cizí.  Merino vlna umí nejen hřát ale také ochlazovat. Je to perfektní regulátor teploty a udržuje stálou teplotu těla. S oblečení z merino vlny se už nemusíš bát přehřátí nebo prochladnutí dětí.