Vlastnosti merino vlny, bavlny a bambusu. Co je lepší?

Taky někdy tápeš, jak oblékat děti, aby jim nebylo horko ani zima, a do jakých materiálů? Dobře to známe! Proto jsme pro tebe připravili porovnání materiálů, abys věděla po jakém nejlépe sáhnout.

Dětem bude tak akorát teplo uprostřed prosince i června, nepropotí se a užijí si každou hru na plno. Pojďme se na to podívat.

Merino vlna

Merino vlna je velmi odolná a udrží si tvar, tzv. žmolkuje. Merino vlna je pružná, vynikající na rostoucí oblečení a nemačká se. Nabízí dobrou UV ochranu, a je ideální pro dovádění venku. Merino vlna je mimořádně pohodlná a hebká na dotek, nekouše. Její údržba je náročnější na dodržování, kdy se musí prát na 30° C bez aviváže, nesmí do sušičky. Merino vlna má vynikající schopnost odvádět vlhkost, udrží tělo suché a hřeje i když je vlhká.

Merino vlna má vysokou odolnosti proti zápachu díky přirozeným antimikrobiálním vlastnostem. Skvěle reguluje teplotu, v zimě hřeje a v létě chladí. Merino vlna je hypoalergenní a idelání pro děti s citlivou pokožkou. 

Přečti si proč právě merino vlna pro děti s atopickým ekzémem. 

Merino vlna je navíc obnovitelným a biologicky rozloženým zdrojem, což činí merino vlnu udržitelnější volbou než syntetická vlákna. Hmotnost merino vlny je velmi nízká, je výhodná pro vysokointenzivní sporty nebo aktivity, které vyžadují obratnost a pohyblivost. Co se ceny merino vlny týče, merino vlna je cenově nejnáročnější. 

Podívej se na oblečení z merino vlny pro celou tvoji rodinu. Zde.

Bavlna

Bavlna má menší odolnost, snáze se opotřebuje, nejvíce odolná je vůči žmolkům. Bez příměsi je málo pružná. Bavlna se oproti bambusu a merinu mačká nejvíce. Má slabou UV ochranu, není vhodná pro dlouhý pobyt na slunci. Bavlna je příjemná na nošení, ale méně prodyšná. Bavlna je snadná na údržbu. lze jí prát v pračce na libovolný program a také sušit v sušičce. 

Bavlna nemá téměř žádnou odolnost proti zápachu a také má slabou regulaci teploty. Bavlna není bio, a tak může obsahovat chemikálie a způsobovat alergie. Pěstování bavlny konvenčním způsobem je nejvíce chemizovaným odvětvím zemědělství. Sáhni proto raději po ekologické bavlně.  Bavlna absorbuje nejvíce vody, je proto z těchto materiálu nejtěžší. A co se ceny týče? Bavlna je nejlevnější. 

Zajímá tě vlastnosti materiálů jako je bavlna, bambus nebo merino vlna? Tady si můžeš přečíst víc. 

Bambus

Bambus je velmi odolný, mírně žmolkuje a tak si udrží i svůj tvar. Bambus je málo pružný, a oproti merino více mačkaný. ÚV ochrana je dobrá, ale nižší než u vlny. Bambus je velmi pohodlný, měkký a ideální pro citlivou pokožku. Jeho údržba je stejná jako u merino vlny, tedy musí se prát maximálně na 30° C, bez aviváže a nesmí do sušičky. Odvádí perfektně vlhkost, ale ne tak efektivně jako merino vlna. 

Bambus má střední odolnost vůči zápachu díky antibakteriálním vlastnostem. Jeho regulace teploty je dobrá, hodí se na sportovní oblečení. Bambus je hypoalergenní a antibakteriální, ideál pro děti s citlivou pokožkou. Jeho rozsáhlý kořenový systém pomáhá zabránit erozi půdy, což z něj činí ekologičtější volbu ve srovnání s tradiční bavlnou nebo syntetickými vlákny. Ať už jdeš na túru, běháš nebo se účastníš jógy, lehká povaha bambusového oblečení umožňuje snadný pohyb a zvyšuje žážitek nositele. Cenově je dostupnější ve srovnání s merino vlnou. 

Kompletního průvodce bambusem najdeš pod tímto odkazem. 

Shrnutí: Co je lepší, vlna nebo bavlna?

Je to jako ptát se: „Co je lepší, šroubovák nebo kladivo?“ V některých situacích je lepší vlna, v jiných zase bavlna. Občas není jasná odpověď a někdy je nejlepší směs materiálů.

Pojďme se nyní proto podívat na jednotlivé situace, ať si ještě více ujasníš, po jakém materiálu kdy sáhnout. Který materiál je teplejší? Vlna. Zde není co řešit: vlna je jedním z nejlepších přírodních izolantů.

Který materiál více chladí? Bavlna. Lehká bavlna je v horkém dni nesmírně chladivá. Ale vlna merino je také oblíbeným materiálem pro teplé počasí, protože odvádí pot od kůže.

Který materiál je lepší, když je mokrý a vlhký od potu nebo jiné tekutiny? Vlna. Je to přírodní izolant i za mokra, zatímco mokrá bavlna se může stát nepříjemně lepkavým a těžkým materiálem.

Který materiál je dražší? Vlna. Obvykle mnohem dražší.

Který materiál je ekologičtější? Remíza. Oba materiály jsou přírodní, biologicky rozložitelné a vyráběné z obnovitelných zdrojů. Co se týče ekologického dopadu, je to srovnání hrušek s jablky. Vlna produkuje více skleníkových plynů, zatímco konvenčně pěstovaná bavlna vyžaduje mnoho vody a pesticidů.

Potřebuješ poradit s výběrem vhodného oblečení pro sebe a tvé nejbližší? Napiš nám na sylvie@bergam.cz

Bergam není jenom další e-shop. Jsme tady pro vás.