První zima s novorozeným miminkem: 7 tipů, na co si dát pozor

Na co si dát pozor s novorozeňátkem během vaší první zimy? Tato otázka trápí snad každého rodiče. Rozumíme ti. Zde najdeš našich 7 tipů, jak chránit novorozené miminko před zimou a mrazem a zároveň si to společně venku užít. 

Vše je nové. I když si přečteš několik knih pro novopečené rodiče, realita je vždy trošku jiná. Výprava na procházku s miminkem v zimě se tak může stát opravdovou výzvou.

Víš, že novorozenci a malá miminka ještě neumí samoregulovat svou vnitřní teplotu? Kojenci ztrácejí teplo rychleji než dospělí a čím jsou mladší, tím méně jsou schopni vyrovnat se s chladem. Malá miminka postrádají schopnost zvýšit teplo třesem a nemají tělesný tuk potřebný k tomu, aby se zahřály, jakmile prochladnou.

Ale víš co? Pokud to jde, je důležité za každého počasí vyrazit alespoň na chvíli ven. Miminka ale i noví rodiče potřebují čerstvý vzduch. Pokud není nebezpečně chladno, pobyt venku pomáhá kojencům se aklimatizovat na roční období i cyklus dne a noci. Procházka venku je také uklidňuje.

Zde jsme pro tebe sepsali našich 7 tipů, jak udržet dítě v zimě v teple a bezpečí.

 

  • Oblékni své dítě do vrstev

Oblékání dítěte ve vrstvách ti umožní přizpůsobit se jeho potřebám. Spodní vrstva může být přiléhavá – doporučujeme punčocháče nebo legíny a body. Navrch si přidej další vrstvu kalhot a svetřík s dlouhým rukávem. 

Vše dokonči bundou nebo kombinézou, čepicí nebo kuklou pro miminko, palčáky a teplými ,,botičkami”. Vybírej si vždy prodyšné látky. Asi tě to nepřekvapí, ale u nás to vyhrává oblečení z merino vlny v jakékoliv podobě. Merino vlna umí nejen hřát ale také chladit. 

S merinem ti odpadá starost, jestli je miminko oblečené málo nebo moc. Více o tom, jak správně vrstvit oblečení, se dočteš v našem článku tady.

  

  • Pozor na oblékání do auta

Navzdory chladnému počasí je velmi důležité myslet na to, aby dítě nikdy nebylo v autosedačce v péřové bundě nebo kombinéze! Když je velká zima, může se ti svlékání svrchní vrstvy dítěte v autě zdát jako nesmysl. 

Ale problém s tím roztomilým nadýchaným kabátkem nebo bundou je, že pokud je mezi dítětem a popruhy autosedačky příliš mnoho materiálu, materiál by se mohl při nehodě stlačit a nechat dítě nezajištěné

Pamatuj, že pokud chceš dítě dát do autosedačky v zimní bundičce, je potřeba uvolnit popruhy autosedačky, aby se tam miminko vešlo. Při nárazu pak vzniká velká mezera mezi popruhem a dítětem, což zvyšuje možnost zranění. 

Jak tedy na to? Nejprve pevně zacvakni dítě do autosedačky a v případě potřeby ho přikryj. Jakmile se auto zahřeje, deka může pryč, aby se dítě nepřehřálo (naše nabídka dek z merino vlny zde). Pokud chceš maximální pohodu, auto můžeš před příchodem také předehřát, aby bylo miminko v pohodlí. 

Více se dočteš v článku Jak oblékat děti do autosedačky v zimě.

  

  • Zimní kombinéza a fusak jsou základ

Pokud není venku arktika, oblékni dítěti zimní kombinézu, čepici, která mu zakryje uši, palčáky, přidej deku nebo fusak a hurá ven. Je fajn malé miminko častěji kontrolovat, jestli nejeví známky nepohody. 

Když jeho obličej zčervená, jeho pokožka je teplá a miminko je nervózní, pravděpodobně je přehřáté. Pokud je nervózní, uplakané a jeho kůže je studená na dotek, pravděpodobně mu není teplo. Pamatuj, klíčovým ukazatelem nejsou ručičky ani nos, ale je to zátylek dítěte, ten musí být v teple. Více tipů se dočteš v článku Jak poznám, jestli je miminku zima.

 

  • Sáhni klidně po nosítku

Nosítka jsou skvělým způsobem, jak využít tělesné teplo k poskytnutí extra pohodlí pro dítě v chladném počasí. Pak ale pravděpodobně miminko nepotřebuje ten extra svetr, který byl připravený na cestu ven s kočárkem. 

Mysli na to, aby miminko mělo hlavu a nohy vždy zakryté. V naší nabídce najdeš širokou škálu merino čepiček, kukel a také capáčků. Jako vždy, když nosíš dítě v nosítku, ujisti se, že jeho obličej není přitisknutý nebo překrytý, aby mělo volné dýchací cesty. Nevíš, jak vybrat dětskou čepičku nebo kuklu? Pak si přečti náš článek tady.

  

  • Pozor na deku přes kočárek

Možná tě napadne přehodit deku přes kočárek nebo jej chránit před sněhem a větrem. Mysli na to, že důležité zajistit proudění vzduchu k dítěti uvnitř. Proto pravidelně kontroluj, jestli se miminko cítí dobře.

 

  • Zbytečně ho nepřehřívej

Tvá hlavní obava je, aby miminku nebyla zima. Problémem může být i přílišné teplo – a to venku i v interiéru. Vnitřní vytápění má nízkou vlhkost a právě nedostatek vlhkosti ve vzduchu může vysušovat jemnou pokožku dítěte. 

Dej si pozor na to, abys miminko zbytečně nepřehřála. Zvlášť při přejezdu kočárkem z venku dovnitř a zase ven. Proto když vejdeš do obchodu na nákup, nebo nastoupíš do vytápěného autobusu, sundej miminku deku, rozepni fusak, případně i bundu. Když ho přehřeješ vevnitř, spotíš ho, venku mu pak může být zase zima.

 

  • Hydratuj jeho pokožku

Nízké teploty a nedostatek vlhkosti mohou přispět k suché, svědivé a šupinaté pokožce. Je ironií, že voda může vysušovat pokožku. Na domácí koupel proto používej teplou vodu (ne horkou) a nenech dítě máčet příliš dlouho. Až dítě osušíš, použij dobrý hydratační krém.


Tak to bylo našich 7 tipů pro tebe a tvé novorozené miminko, jak se vybavit na vaši první zimu. Pokud tvá výbava není kompletní a chceš miminku zajistit co největší komfort, vyber si z naší široké nabídky.